Bebek gelişiminde mamanın önemi

bebek-ve-beslenme

Annenin doğum sonrasında yapması gereken en önemli şeylerden birisi çocuğunu beslemektir. Bebeğin gelişmesi ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için beslenmesine ve yediği şeylere son derece dikkat edilmelidir. Anne sütünün belirli bir süre alınması bebek sağlığı açından son derece önem arz etmektedir. anne sütünün kesilmesinin ardından bebeğin beslenmesine ve gelişimine yardımcı olması sebebi ile bazı besinler alınmalıdır bebek maması da dediğimiz bu takviye besin ürünleri doğru ve dikkatli bir şekilde seçmemiz bebeğimiz açısından son derece önemlidir.

Mamaların içinde bebek için gerekli plan besin maddelerinin olduğundan emin olmalı sağlık bakanlığından onay almamış ürünler kullanılmamalıdır. Anne ve babaların bu konuda dikkatli ve titiz davranması gerekmektedir. Yapay ürünlerden ve hormonlu malzemelerden yapılmış mamalardan uzak durulmalıdır. Bu konuda dikkatli ve titiz davranılmaması bebeğimizin sağlığı açısından önemli rahatsızlıkların oluşmasına ortam hazırlaya bilir ve bebeğe zarar vere bilir yetkililerin ve ailelerin bu şekilde sorumsuz davranmaları ve araştırma yapmadan önerilen ürünleri kullanan ve alışılmış mama yöntemlerinden dolayı her yıl yüzlerce çocuk zehirlenmesiyle karşılaşılmaktadır.

Ülkemizde belirli fabrikalar bebeklerimiz için sağlıklı ortamlarda hazırlanan ve protein, fosfat, kalsiyum, demir ve vitaminler bakımından zengin olan mamalar üretmekte ve bebeklere lazım olan mama üretimini karşılamaktadırlar. Bebek sağlığı açısından tanınmış ve bilinen markaların mamaları kullanılmalı ve bebeğimizi koruma altında bulundurmalı sağlığı konusunda üstümüze düşeni sağlamalıyız.