Çocuk gelişiminde ekonomik durum

havluya-sarilmis-bebek

Çocuklar dünyaya geldikten sonra anne ve babaya yüklenen sorumluluklardan biridir çocuğun bakımı ve ekonomik ihtiyaçların karşılamak. Çocuk gelişiminde önemli bir yere sahip olan ekonomik durum onun sadece gelişimi değil eğitimi, psikolojisini, halkın arasındaki yerini ve statüsünü belirlemektedir. Ülkemizde de sıkça görülen yokluktan ve fakirlikten dolayı çocuklar okutulamamakta ve çocuk yaşta çalışmak zorunda kalmaktadırlar.

Çocuk gelişiminde ekonomik durum, anne ve babayı da aynı şekilde bu durumdan etkilemektedir örneğin: çocuğunun istediği ya da ihtiyacı ekonomik sıkıntılardan dolayı karşılayamayan ailelerde huzursuzluk ve psikolojik sıkıntılar ortaya çıkmakta ve bu durum yine çocuklara yansımaktadır. Çocuklar arasında en önemli şeyler olarak görülen ayakkabı önlük çanta kalem ve benzeri konularda ekonomik sıkıntıları bulunan ve yetersizliklerden dolayı arkadaşları arasında onlardan geri kalan çocuklar kendilerini o ortamlardan çekme ve kendi içlerine kapanık bir hayatı tercih etmektedir. Ekonomik yetersizliklerden dolayı dışlanan çocuk için bu çok zor ve kabul edilemez bir durumdur.

Çocuk bunu kendisine sıkıntı ve keder haline getirebilir bu da ondan telafi edilemeyecek psikolojik sıkıntılara yol açabilir. Anne ve baba da bu konularda duyarlı olmalı ve ekonomik durumlarını göz önüne alarak aile planlaması yaparak çocuk yapmalı bakacağı çocuk sayısını geçmemeli ve çocukları boştan yere sıkıntılara sokmamalıdırlar. Ailelerinde bu konularda bilinçlendirilmeleri ve aile planlaması konusunda ne yapabilmeleri gerekiyor öğretilmesi, uyarılması gerekmektedir.