Çocuk gelişiminde kaygı

karizmatik-bebek

Kaygı sebepsiz yere ortaya çıkan çocukta aniden ve nedeni belli olmadan ortaya çıkan çekinceler ve korkulardır. Bazı çocuklarda buna sıklıkla rastlanır çocuk genelde bir yere gidecekken, doktora giderken, arkadaşının daveti üzerine onun yanına giderken ve benzeri sosyal durumlarda ani tepkiler vererek duygusal bir kaygı duyar. Annenin ve babanın yanlış yetiştirme stillerinden dolayı ve yanlış düşünceleri dikte etmeleri çocukları korkutmaları şöyle yaparsan bu olur böyle yaparsan şöyle olur tarzındaki dikteleri ve kendilerine çocuğu bağlayıcı davranışları çocukta bu tip psikolojik travmalar yaşatmaktadır ve onda alışkanlık haline gelmekte ona sıkıntılar vermektedir.

Çocuk bu durumda sürekli kaygı duymakta hiç bir şey yapmamakta ve sosyal hayatı reddetmektedir. Anne ve babaya olan bağlılıktan dolayı oluşan kaygı şekli de şu şekilde olmaktadır. Sürekli annesinin ya da babasının yanında kalan bir çocuk onlara alışmış ve yanlarından hiç ayrılmak istememektedir anneden ayrılmak bir çocuk için son derece korku verici ve onu kaygılandıran bir şeydir genelde anneden ayrılınca huysuzluk çıkarır ya da ağlar çoğu zamansa gece anne ve babayla yatmak ister.

Bu tip sıkıntılar ve korkular yaşayan çocuk sağlıklı düşünmez ve yetişemez bu yüzden çocukta kaygı sorunu ileri derecedeyse bir uzmandan yardım alınmalı anne ve babanın da yanlış yetiştirme tekniklerinde ve çocuğu korkutarak bir şeyler yapması için onu zorlamaktan vaz geçmesi gerekmektedir.